In this recommendation we have the need lebron 13 elite nike kobe 11 jordan 11 retro lebron 13 low curry 2.5 jordan 11 7210

تیتر 3
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۳۹۵/۰۱/۲۷ - ۸:۳۸ | کد خبر : 49940
 • Print Friendly

  تحلیلی بر تجاوز و قتل هولناک دختر ۶ ساله افغانی در ورامین

  تجاوز پسر 17 ساله اهل ورامین به دختر 6 ساله و قتل هولناک وی با اسید واکنش های متفاوتی را در جامعه داشته است

   

   

  شرق پرس: خبر در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌چرخد و هر کسی خواسته و ناخواسته واکنش تند نشان می‌دهد. فرقی ندارد خواننده خبر ایرانی باشد یا افغانستانی. هر کس از عمق فاجعه آگاه می‌شود، وجودش فرو می‌ریزد.

   

  یکشنبه ۲۱ فروردین است. پسر ۱۷ ساله در ورامین، دختر همسایه افغانستانی‌شان را که هنوز شش سال بیشتر ندارد به خانه می‌برد و پس از رفتار شیطانی با او، با ضربات چاقو وی را به قتل رسانده و در وان حمام بر رویش اسید ریخته تا از بین برود. اما چون جسد به‌طور کامل از بین نرفت، از دوستش یاری می‌طلبد. دوست وی با توجه به ابعاد جرم، ماجرا را با پدر خود در میان گذاشته و پدر هم با یکی از معتمدین محل و نهایتاً بدون کمترین تردیدی به پلیس خبر می‌دهند. پلیس هم هنگام مراجعه به خانه، هم باقیمانده جسد را پیدا می‌کند و هم قاتل را دستگیر.

   

  فارغ از بحث آسیبهای اجتماعی‌ای که گریبان بخشی از جامعه ایران را گرفته که یک نوجوان هفده ساله را به سوی چنین جرمی (که در واقع ترکیبی از چندین جرم دهشتناک است) سوق می‌دهد و نیاز به تحلیلهای جامعه‌شناختی و انسان‌شناختی جدی و دامنه‌دار دارد، درباره این رویداد چند نکته نظر نگارنده را به خود جلب کرده است:

   

  ۱- پیش از  هر چیز، شکیبایی خانواده مقتول و برخورد عقلانی با این ماجرا قابل تأمل و بلکه ستودنی است. شوربختانه در مواردی اینچنین، نخستینن گزینه‌ای که به ذهن برخی افراد خطور می‌کند، تقابل قومی یا ملیتی است. یعنی برای نمونه در این مورد، اینگونه ادعا شود که کودک به دلیل «افغانستانی» بودنش توسط یک نوجوان ایرانی به این شیوه به قتل رسید. در مواردی دیگر، شوربختانه سراغ داشتیم که قربانی ایرانی بوده و مجرم افغانستانی، و با واکنش تند برخی افراد «لمپن» روبرو گردیده و کل جامعه افغانستانی متهم شده بود. اما این بار به نظر می‌آید خانواده مقتول و طبقه روشنفکر مهاجرین افغانستانی (که کم و بیش با ایشان در ارتباط هستیم) تاکید داشته‌اند بر غیر ملیتی بودن جرم. به این معنا که قربانی ممکن بود کودکی ایرانی باشد و یا مجرم ممکن بود افغانستانی باشد. در این مورد باید این رفتار خانواده مقتول و روشنفکران مهاجر، الگو قرار گرفته و درسی شود برای جامعه ایرانی.

   

  ۲- با وجود نکته‌ای که در بالا شرح دادم، تأکید داشتم در عنوان، حتماً به «افغانستانی بودن قربانی» اشاره شود؛ چرا که بسیاری از رسانه‌های زرد ایرانی که صرفاً جلب مخاطب و مشتری، بدون در نظر گرفتن شرایط اخلاقی برای‌شان مهم است، همیشه در بزرگنمایی جرائم مهاجرین دستی دراز داشته و حتی در برخی موارد پیش از اثبات جرم، با همان جریان لمپن اشاره‌شده در بالا همراهی می‌کردند و بدین وسیله، اصلی‌ترین عامل منفی شدن نگاه بخشی از جامعه ایران به مهاجرین افغانستانی بوده‌اند. بنابراین لازم است نشان داده شود مهاجرین در واقع بخشی از جامعه ایران شده و همانگونه که در جرائم دخالت دارند، بسیاری از مواقع نیز خود قربانی جرایم می‌شوند. تلخ و شیرین ایران اکنون برای هر دو یکسان است و مشترک.

   

  ۳- قبح عمل فراتر از آن است که جامعه به افغانستانی یا ایرانی بودن مجرم و قربانی توجه کند. واکنشها نسبت به این خبر سراسر منفی بود؛ چه از سوی ایرانی‌ها و چه از سوی افغانستانی‌ها. همانگونه که دوستان نزدیک مجرم و اهالی و معتمدین محلی نیز، بدون کمترین تردیدی ماجرا را به پلیس گزارش دادند.

   

  ۴- جامعه مدنی ایران اکنون احساس نزدیکی بیشتری با مهاجرین نموده و در واقع آنها را بخشی از خود می‌داند. از همین رو است که این خبر در برخی رسانه‌های واقع‌گرا نیز اطلاع‌رسانی شده، بسیاری از فعالین اجتماعی ایرانی از همان ساعات اولیه کشف جرم، به یاری خانواده مقتول شتافته و در خبررسانی، برقراری ارتباط با مقامات بالای قضایی کشور، پیدا کردن وکیل برای خانواده مقتول و… از هیچ کوششی دریغ نکردند.

   

  ۵- در کنار جامعه مدنی، مسئولین هم نسبت به قضیه حساسیت بالایی نشان داده‌اند. مدیر کل اتباع خارجی استان تهران و نماینده فرمانداری، بخشی از مسئولینی بودند که در نخستین روزها به خانواده مقتول سرکشی کرده و نسبت به پیگیری پرونده و وضعیت پیش‌آمده متعهد شدند.

   

  ۶- تا اینجای کار همکاری پلیس و دستگاه قضایی روی این ماجرا کاملاً همراه با حساسیت بالا بوده و بی‌تردید یقین داریم نتیجه پرونده این جرم فجیع، به همگان نشان خواهد داد که چنین جرمهایی نه برای جامعه ایرانی و نه برای پلیس و دستگاه قضایی، رنگ و بویی از قومیت و ملیت نداشته و حق و حقوق قربانی و خانواده‌اش بدون کمترین مماشات احقاق خواهد شد.

   

  امیر هاشمی مقدم-فرارو

   

   

   

   

   

 • برچسب ها : , , ,
 • 
  ۱۱ نظر برای “تحلیلی بر تجاوز و قتل هولناک دختر ۶ ساله افغانی در ورامین”
  1. حقجو گفت:

   درود بر وجدانهای بیدار، ای کاش همیشه اینطور منصفانه برخورد شود ودر صورتی که جرمی توسط یک افغانستانی صورت بگیرد نیز تمام اتباع ان کشور متهم و مورد ازار واذیت قرار نگیرد{ انطور که در جریان خفاش شب اتفاق افتاد دراصفهان وبرخی شهرهای دیگر، که البته به اشتباه به افغانی نسبت داده شده بود وبعدا ثابت شد که مجرم یک فرد قوچانی بوده است} تحلیل زیبایی بود . سپاس

  2. ناشناس گفت:

   هیچ فرقی نمیکنه چه قومیتی…….مهم اینه که یه انسان بوده………..

  3. محمد علی گفت:

   نمیدونم چی بگم

  4. ناشناس گفت:

   وقتی سریالی به مانند بریکینگ بد بدون بررسی در هر سوپر مارکتی پیدا میشه که در اون به همین روش برای ازبین بردن جسد استفاده میکنن چه انتظاری میشه داشت واقعا متاسفم وجدان هر انسانی به درد میاد.

  5. فاطمه گفت:

   خیلی خیلی ناراحت کننده اس من به عنوان یک ایرانی تقاضامندم برخورد قانونی با منرم جدای از ملیت صورت بگیره و به اشد مجازات برسه..

  6. معصومه گفت:

   اگر انگیزه قاتل از این کار گفته میشد خوب بود باید دانست با چه انگیزه ای تونسته این کارو بکونه

  7. hamed گفت:

   بنده به عنوان یک کورد ایرانی این فاجعه رو محکوم میکنم !وبه خانواده مقتول این طفل معصوم تسلیت میگویم وخودرا شریک غمشان میدانم انشالله خداوند به انها صبر وشکیبایی نماید ،از مسولین زیربط نیز خواهان اشد مجازات برای قاتل میباشم وجود همچین ویروسی برای جامعه ما جز نکبیت وخواری چیزی نخواهد داشت!!

  8. سید جمال حسینی گفت:

   با این جنایت هولناک بایدکارشناسانه برخورد بشه و نتایج اون بوسلیه رسانه ها پوشش داده بشه و اطلاع رسانی بشه .باسرپوش گذاشتن روی موضوع فقط اوضاع وخیم تر می شه من خودم خیلی ها رو دیدم که از موضوع خبر نداشتن و اونهایی هم که خبر داشتن بیشتر از رسانه های خارجی بوده که همین امر اوضاع رو وخیم تر و ایجاد سلب اعتماد از رسانه های داخلی میشه نباید با چنین موضوعی مصلت آمیز و با بی تفاوتی برخورد کنیم چون پای انسانیت در میونه باید قبول کنیم که ابعاد این جنایت ربط به شرایط فرهنگی و اجتماعی و سلامت روانی جامعه امروزما داره باید مشکلات حل شه تا دیگه با چنین صحنه های هولناک غیر قابل تصوری که انزجار و خشم هر انسان آزاده ای رو برمی انگیزه برخورد نکنیم من نمی گم قاتل نباید قصاص بشه اتفاقا حتما بعد از رسیدن به سن قانونی باید حکم شرع اجرا بشه اما این یک امر ابتداییه و نباید انتظار داشته باشیم فقط بااین کار مسئله کاملا ریشه کن بشه با قلبی آزرده امیدوارم که دیگه شاهد چنین خبرهای هولناک و دردآوری نباشیم و برای خانواده دردمند آن مرحومه از خداوند متعال صبر جمیل خواستارم و بدونند که درداونها درد ما نیز هست.

  9. تندیس گفت:

   اعدام درملا عام ک عبرتی بشه برای همه ی جوونا ک بفهمن بازی کردن با ابروی مردم اسون نیست و بفهمن فقط مسایل جنسی نیست ک ادم بخواد انجام بده بعدشم با وقاحت تمام ….

  10. لیلی لطفی گفت:

   قتل این دخترک معصوم وزیبا دل هر مادری را لرزاند قصاص کمترین جراحتی است که به این…. می شه وارد کرد


  
  آخرین اخبار
  پربازدیدترین اخبار