In this recommendation we have the need lebron 13 elite nike kobe 11 jordan 11 retro lebron 13 low curry 2.5 jordan 11 7210

تیتر 3
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۳۹۵/۰۲/۲۲ - ۱۶:۲۴ | کد خبر : 51110
 • Print Friendly

  وقتی 70 درصد آثار تاریخی استان بودجه ای ندارد؛

  تهدیدی بنام ” تخریب آثار تاریخی مازندران”

  معاون میراث فرهنگی ، گردشگری وصنایع دستی مازندران با اشاره به خطر تخریب آثار تاریخی استان افزود: اعتبارات اضطراری این اداره کل و رایزنی با برخی دستگاه ها همچون فرمانداری راهکاری برای خروج از نبود اعتبار دولتی برای ترمیم آثار تاریخی غیر ثبتی در فهرست آثار ملی است .

   

   

  به گزارش شرق پرس معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی مازندران گفت که به دلیل ثبت نبودن ۷۰ درصد آثار تاریخی استان در فهرست آثار ملی ، ردیف بودجه دولتی برای ترمیم این آثار وجود ندارد .

  مهدی ایزدی در گفت و گو با ایرنا افزود : دو هزار و ۵۰۰ اثرتاریخی حفاظتی و ثبتی در مازندران وجود دارد که تاکنون ۶۷۰ اثر در فهرست آثار ملی ثبت شدند .

   

  وی ثبت اثر تاریخی در فهرست آثار ملی را فاکتوری برای تخصیص اعتبار و تعیین ردیف بودجه دولتی اعلام کرد و ادامه داد : ثبت نبودن در این فهرست باعث می شود تا هزینه ای برای مرمت آثار تاریخی اختصاص نیابد .

   

  تهدیدی بنام " تخریب آثار تاریخی مازندران"

   

  معاون میراث فرهنگی ، گردشگری وصنایع دستی مازندران افزود: اعتبارات اضطراری این اداره کل و رایزنی با برخی دستگاه ها همچون فرمانداری راهکاری برای خروج از نبود اعتبار دولتی برای ترمیم آثار تاریخی غیر ثبتی در فهرست آثار ملی است .

   

  وی مراحل ثبت اثر تاریخی را بخاطر جمع آوری مدارک ومستندات و بررسی این مدارک در سازمان میراث فرهنگی کشور طولانی برشمرد ، ادامه داد : سال گذشته از ۲۵ پرونده اثر تاریخی که برای ثبت در فهرست آثار ملی ارسال ۱۸ اثر در این فهرست ثبت شد .

   

  ایزدی اعلام کرد که با وجود ثبت نبودن بیشتر آثار تاریخی مازندران در فهرست آثار ملی ، تلاش وکوشش بسیاری برای صیانت و نگهداری از این آثار صورت می گیرد .

   

  وی همچنین گفت که تنهامالکیت ۲۰ اثر تاریخی ثبتی مازندران در اختیار اداره کل میراث فرهنگی قرار دارد و مالکان بقیه آثار تاریخی بخش خصوصی و یا ادارات دولتی هستند .

   

  معاون میراث فرهنگی مازندران بیشتر بناهای ثبت شده استان را خانه ، امامزاده ، مسجد و قلعه دانست و افزود : مرمت و صیانت از این آثار تاریخی برعهده این اداره کل است .

   

  ایزدی پشتوانه حفاظت از آثار تاریخی ثبت شده را قوانین جزایی و حقوقی کشور دانست و هشدار داد : هرگونه اقدامی که منجر به خسارت به این گونه آثار شود ، علاوه برجبران خسارت، مستوجب مجازات کیفری برای تخریب کننده است.

   

  برابر مواد ۵۵۸ تا ۵۶۹ از کتاب پنجم قانون مجازات های اسلامی، تعزیرات و مجازات های بازدارنده ، تخریب آثار تاریخی جرم محسوب می شود و مرتکب مشمول مجازات های قانونی خواهد شد و مرمت و بازسازی اثر صرفا با تایید و نظارت این سازمان ممکن خواهد بود .

   

  معاون اداره کل میراث فرهنگی مازندران گفت که این اداره کل قصد خرید و مالکیت آثار تاریخی ثبت شده ای را که در اختیار بخش خصوصی و ادارات دولتی است ، ندارد و وارد آمدن هرگونه خسارت به این بناها را از راه قانونی پیگیری خواهد کرد .

   

   

   

   

 • برچسب ها : , ,
 • 
  آخرین اخبار
  پربازدیدترین اخبار