In this recommendation we have the need lebron 13 elite nike kobe 11 jordan 11 retro lebron 13 low curry 2.5 jordan 11 7210

تیتر 3
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۳۹۶/۰۶/۰۸ - ۱۶:۵۰ | کد خبر : 70322
 • Print Friendly

  نابودی درختان کم نظیر به قیمت مواد اولیه کارخانه قدیمی؛

  جنگلهای هیرکانی شرق مازندران هر روز کمتر از دیروز

  خبر مربوط به نابودی جنگل های هیرکانی در اطراف شرکت سیمان نکا در شرق مازندران زنگهای هشدار را برای متولیان محیط زیست به صدا در آورد...

   

   

   

  به گزارش شرق مازندران به نقل از ایسنا در ماه های اخیر خبری مبنی بر نابودی جنگل های هیرکانی در شرق مازندران،شهرستان نکا قریه آبلو توسط شرکت سیمان مازندران منتشر شده بود.

   

  یکی از مخاطبان تصویری هوایی از فاجعه در حال وقوع ارسال کرده است.این تصویر در روزهای اخیر تهیه شده و سندی از فاجعه زیست محیطی  است که در این منطقه در حال رخ دادن است .

   

   

  جنگلهای هیرکانی شرق مازندران هر روز کمتر از دیروز

   

  دبیر انجمن زیست محیطی مازندران نیز پیش از این به ایسنا گفت: جنگل های هیرکانی به دلیل برداشت بی رویه خاک زنده و قطع درختان درحال نابودی است و تنها راهکار حفظ آن احیای این جنگل ها توسط کارخانه سیمان است.

   

  داریوش عبادی هفتم تیرماه ۹۶ با اشاره به این مورد که کارخانه سیمان زرندین نکا منجر به نابودی بخش عطیمی از جنگل های هیرکانی شده است، اظهار کرده بود: هر چند مجوز این کارخانه مربوط به سنوات قبل و متعلق به ۳۰ تا ۴۰ سال گذشته است اما عدم درک درست مدیران وقت آن زمان از مسائل زیست‌ محیطی منجر به بلای خانمان سوزی چون نابودی جنگل‌های هیرکانی در دهه‌های گذشته شده است.

   

  آخرین مجوزی که برای صدور کارخانه در جنگل‌های نکا صادر شده متعلق به سال های۸۴-۸۵ بوده و در۱۰ سال گذشته نیز قطع درختان به مراتب کمتر از سال های پیش بوده اما با توجه به نقشه های ماهواره ای وسعت تخریب جنگل های بکر نکا در سال های گذشته به شدت افزایش یافته است. شاید مهم ترین دلیل این تخریب گسترده استفاده بی رویه از خاک جنگلی که جز ماده اولیه کارخانه سیمان محسوب می شود باشد.

   

  به عقیده عبادی برداشت بی رویه خاک از عرصه جنگلی نه تنها منجر به ایجاد گودال‌ها و چاله‌های عمیق در سطح جنگلی شده بلکه جنگل‌ها را نیز برای رویش درختان ضعیف کرده است.

   

  وی با اشاره به این نکته که با تخریب جنگل‌ها مخالفیم، خاطرنشان کرده که این کارخانه قدمتی۵۰ ساله دارد و نمی توان آن را تعطیل کرد اما می توان با راهکارهایی اساسی جلوی تخریب زیست محیطی آن را گرفت. می توان با کمک مسئولان مربوط، ماده اولیه کارخانه سیمان که از اراضی جنگلی تامین می شود را با قیمت مناسب از جای دیگری تامین کرد.

   

  عبادی گفته: با استانداردسازی کارخانه می توان تخریب زیست محیطی آن را به کمترین میزان ممکن کاهش داد، همچنین باید جلوی صدور مجوزهایی این چنینی را در میان جنگل های هیرکانی گرفت. کارخانه سیمان برای جبران این تخریب ها می تواند با استفاده از روش‌های پله کانی و تراس بندی در مسیر شیب زمبن مبادرت به ایجاد کاشت درخت برای احیا جنگل‌ها گام بردارد.

   

   

   

   

 • برچسب ها : , , , ,
 • 
  آخرین اخبار
  پربازدیدترین اخبار