In this recommendation we have the need lebron 13 elite nike kobe 11 jordan 11 retro lebron 13 low curry 2.5 jordan 11 7210

تیتر 3
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۳۹۴/۰۹/۲۲ - ۱۸:۴۱ | کد خبر : 42465
 • Print Friendly

  ماجرای توهین در سریال شهرزاد به مردم کرمان چه بود؟

  ابتدا چند صفحه کرمانی در اینستاگرام اعتراض خود را با گذاشتن این خبر که در قسمت هشتم سریال "شهرزاد" به کرمانی ها توهین شده است، واکنش نشان دادند. پس از این برخی کرمانی ها در صفحه رسمی سریال شهرزاد در اینستاگرام نسبت به این موضوع انتقاد کردند.

   

   

  شرق پرس: هشتمین قسمت سریال شهرزاد با اعتراض کرمانی ها مواجه شده است. اعتراضاتی که به دیالوگ های بازیگر نقش شیرین برمی گردد و کرمانی های معترض معتقد هستند در این قسمت سریال به کرمان و کرمانی ها توهین شده است.
   
   
   
   “شهرزاد” را بزرگ‌ ترین پروژه تاریخ شبکه نمایش خانگی می دانند. سریال ۲۶ قسمتی که تاکنون هشت قسمت آن در شبکه نمایش خانگی پخش شده است و توانسته مخاطبان زیادی پیدا کند. این روزها از کنار هر سوپرمارکت و یا فروشگاه های عرضه محصولات فرهنگی عبور کنید، پوستر این سریال بیش از دیگر محصولات خودنمایی می کند. سریالی که در ابتدا قرار بوده با نام «روزی روزگاری عاشقی» روانه بازار شود.
   
   
  کارگردانی این سریال را حسن فتحی به عهده دارد و تهیه کنندگی آن را محمد امامی و سید محمد هادی رضایی انجام می‌دهند. این سریال روایتی عاشقانه و تاریخی از دهه ۳۰ ایران است. “شهرزاد” پس از اتفاقات ملی شدن صنعت نفت و هم زمان با کودتای ۲۸ مرداد روایت می شود. موفقیت این سریال به حدی بوده که منتقدان سینمای ایران را به تعجب واداشته است و اکثرا این سریال را تحسین می کنند.
   
   
  بازیگران بزرگ سینامی ایران هم لب به تحسین این سریال گشوده اند. از جمله پرویز پرستویی که در اینستاگرام خود در ارتباط با “شهرزاد” نوشت که از سریال «شهرزاد» لذت بردم و بی صبرانه منتظر قسمت بعدی این سریال هستم. محسن چاوشی خواننده این سریال هم عبارتی مشابه را به کار برده است. روزنامه ابتکار هم در شماره روز چهارشنبه ۱۸ آذر ماه خود و در صفحه فرهنگ و هنر در ارتباط با موفقیت های این سریال نوشت: «امروز با پخش هشت قسمت از این سریال در شبکه نمایش خانگی، توانسته دغدغه هفتگی بسیاری از مردمان ایران زمین شود. فروش این سریال به قدری در بین مردم همه گیر شده است که تهیه کنندگان و موسسه پخش این سریال دست به بازنشر دوباره برخی از قسمت‌های اولیه این سریال زده اند.»
   
   
  توهین به کرمان
   
  “شهرزاد” اگرچه سریالی معرکه است و می توان آن را جزو موفق ترین سریال های تولید شده پس از انقلاب ایران دانست، اما در آخرین قسمت پخش شده این سریال به شهر و مردم کرمان  توهین شده است. در دقایق ۲۵ تا ۲۸ قسمت هشتم این سریال که یکشنبه گذشته پخش شده است، پریناز ایزدیار که نقش شیرین، دختری افاده ای و ایرادگیر، را بازی می کند، پس از سه ماه اقامت در کرمان به تهران و نزد پدرش برمی گردد. شیرین که بدلیل مشکلات خانوادگی به کرمان و نزد عمه اش سفر کرده و پس از سه ماه به تهران برگشته ابتدا در پاسخ به این سوال پدرش که می پرسد ” انگار خیلی خوش گذشته که دو هفته شده سه ماه؟” می گوید: خوش که چه عرض کنم آقا جون، تهرون کجا بقیه جاها کجا، همش خاکی خلی، در و داهاتی. شیرین چند دقیقه بعد و هنگام صحبت کردن با پسرعمویش “قباد” هم ابتدا در پاسخ به این سوال قباد که می پرسد “خوش گذشت؟” با لحن تمسخر آمیزی می گوید “خیلی” و چند دقیقه بعد با گفتن این جمله که انتظار سوغاتی نداشته باشید و چی می آوردم که بهترش اینجا نباشد می گوید: خفه شدم از اینقد که آن جا (کرمان) همه چی بوی خاک و خل و پهن می داد.
  دیالوگ های بالا که از سوی شیرین در این سریال گفته شده باعت شد کرمانی ها رنجیده خاطر شوند. “داهاتی” خطاب کردن کرمانی ها و ” بوی پهن دادن همه چیز در کرمان” باعث شده تا صدای کرمانی ها درآید.
   
  اعتراضاتی که به فضای مجازی هم کشیده شد
   
  این اعتراضات به فضای مجازی هم کشیده شد. ابتدا چند صفحه کرمانی در اینستاگرام اعتراض خود را با گذاشتن این خبر که در قسمت هشتم سریال “شهرزاد” به کرمانی ها توهین شده است، واکنش نشان دادند. پس از این برخی کرمانی ها در صفحه رسمی سریال شهرزاد در اینستاگرام نسبت به این موضوع انتقاد کردند.
   
  معدود کرمانی هایی هم بودند که در صفحه این سریال در اینستاگرام می نوشتند که این دیالوگ ها توهین محسوب نمی شود و ناراحت نیستیم! البته برخی هواداران غیرکرمانی این سریال هم در توجیه این توهین به کرمانی ها می گفتند که شخصیت شیرین در سریال “شهرزاد” به گونه ای است که نسبت به همه چیز ایراد می گیرد و خود را برتر از دیگران می بیند و این دیالوگ ها در راستای همین شخصیت است.
   
  حجم اعتراض کرمانی ها به سریال شهرزاد اگرچه به حدی نبود که در ایران سر و صدا کند، اما برخی سایت های خبری از جمله هفت صبح به آن پرداخته اند و البته حق را به سریال “شهرزاد” داده اند. نکته جالب اینجاست که برخی کاربران فضای مجازی، اعتراض کرمانی ها را با رفتار هموطنان آذری زبان در ماجرای برنامه فیتیله مقایسه کرده اند. در حالی که این اتفاق از اساس با آن ماجرا تفاوت دارد. ماجرای برنامه فیتیله یک برنامه طنز بود و در آن به هیچ عنوان به نام شهری اشاره نشده بود و بدلیل استفاده از لهجه آذری مورد انتقاد قرار گرفت. اما در سریال “شهرزاد” به یک شهر و کل مردم آن شهر توهین شده است و همین اعتراض مردم کرمان را در پی داشته است. کرمانی ها قبلا جنبه خود را در طنز نشان داده اند همانطور که در سریال اجاره نشین ها و یا برنامه خندوانه با استفاده از لهجه کرمانی به طنز برنامه کمک شد و هیچ کرمانی اعتراض نکرد.
   
  رئیس مجمع نمایندگان استان: شدیدا این اتفاق را محکوم می کنیم
   
  رئیس مجمع نمایندگان استان کرمان در ارتباط با توهین به کرمان در سریال “شهرزاد” به کرمان به «خبرآنلاین» گفت: ما این اتفاق را محکوم می کنیم. محمد مهدی زاهدی افزود: مردم بصیر کرمان حتی در دوران ستمشاهی، دیانت، تدین و ایمانشان همیشه زبانزد بوده است. بسیاری از بزرگان انقلابی کشور اهل کرمان بودند و در خط مقدم مبارزه بودند. نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: جای تاسف است که به جای اینکه از آن ها یاد شود و از آن فضای مبارزه ای مردم کرمان علیه رژیم طاغوت یاد شود با چنین اصطلاحات کاملا بی ادبانه مردم کرمان را به سخره بگیرند. زاهدی اضافه کرد: ما به این ماجرا اعتراض شدید داریم و شدیدا این توهین را محکوم می کنیم. از قوه قضائیه و به ویژه دادستانی کرمان هم می خواهیم که این قضیه را پیگیری کنند و با کسانی که اینگونه با مردم مومن و متدین و ولایتمدار کرمان برخورد کاملا غیر اخلاقی داشتند، برخورد کنند.
   
  به وزیر ارشاد تذکر می دهم
   
  رئیس مجمع نمایندگان استان کرمان در پایان در پاسخ به این سوال که این موضوع را در مجلس هم مطرح می کنید گفت: بله. من در مجلس هم به این ماجرا اعتراض می کنم و به وزیر ارشاد تذکر می دهم.
   
  گفتنی است امروز جلسه علنی مجلس برگزار می شود و به احتمال فراوان محمد مهدی زاهدی به عنوان نماینده مردم کرمان و راور در این جلسه اعتراض خود را بیان خواهد کرد.
   
  مدیرکل ارشاد کرمان: باید از فرهنگ مردم کرمان دفاع کنیم
   
  مدیرکل اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کرمان در ارتباط با توهینی که در سریال “شهرزاد” به کرمان شده به «خبرآنلاین» گفت: من فیلم را ندیدم اما در فضای مجازی در جریان این ماجرا قرار گرفتم. محمدرضا علیزاده افزود: باید بررسی کنیم که آیا توهینی به کرمان و یا مردم کرمان صورت گرفته یا نه. اگر توهین شده باشد از طریق مراجع قانونی پیگیری می کنیم.
   
  وی با اشاره به اینکه این فیلم به طور قانونی وارد بازار شده و وزارت ارشاد قبل از پخش آن را بررسی کرده اظهار داشت: اگر توهین واضحی صورت گرفته باشد قطعا باید پیگیری شود و از فرهنگ مردم کرمان دفاع کرد. علیزاده تصریح کرد: البته با توجه به حساسیت هایی که در شبکه های اجتماعی پیش آمده به نظر می رسد ماجرا جدی باشد. وی در پایان گفت: باید این ماجرا را در صورت اثبات از طریق سازمان سینمایی پیگیری کرد.
   
  مدیر روابط عمومی استانداری کرمان: باید منطقی پاسخ داد
   
  مدیر اداره کل روابط عمومی استانداری کرمان در ارتباط با این موضوع به «خبرآنلاین» گفت: من این سریال را تاکنون ندیدم و پس از تماشای این سریال در این مورد اظهار نظر می کنم. نقی عظیم زاده افزود: البته هر موضوعی پاسخی منطقی دارد. من هم در فضای مجازی در جریان ماجرا قرار گرفتم اما نباید هر مساله ای را به تنش اجتماعی تبدیل کنیم. وی تصریح کرد: اگر اتفاقی افتاده باشد و توهینی صورت گرفته باشد باید به آن پاسخی منطقی داد. مدیر روابط عمومی استانداری کرمان در پایان گفت: در استانداری کرمان هنوز در ارتباط با این موضوع صحبتی نشده است.
   
  کارگردان سریال “غلام لُرد”: باید اعتراضمان فرهنگی باشد
   
  کارگردان سریال “غلام لُرد” در ارتباط با حواشی پیش آمده در ارتباط با سریال “شهرزاد” گفت: توهین یک بحث گسترده دارد. اما متاسفانه کرمان را بد جلوه دادن در فیلم ها به یک عادت تبدیل شده است. مسعود اشجعی افزود: متاسفانه نه فقط کرمان بلکه شهرستان ها را از جهات مختلف مثل فرهنگ، سطح هوش، سبک زندگی و … یکی دو پله پایین تر از تهران نشان می دهند.
   
  این کارگردان با اشاره به اعتراضاتی که در فضای مجازی شکل گرفته هم گفت: اعتراض ماباید فرهنگی باشد.اگر توهینی صورت گرفته باشد یکی از راه های اعتراض این است که با واکنش جامعه هنری به عنوان نمایندگان مردم فهیم کرمان روبرو شود. اشجعی در پایان گفت: اعتراض ما باید به گونه ای باشد که فرهنگ کرمان را نشان دهد.
   
  اعتراض یک دانشجوی کارگردانی سینما به حسن فتحی
   
  شهرزاد اسماعیل زاده دانشجوی کرمانی کارگردانی سینما هم یکی از کاربرانی بود که نسبت به این توهین واکنش نشان داد. این دانشجو متنی را نوشت که بارها در شبکه های اجتماعی و نرم افزارهای پیام رسان موبایلی مثل تلگرام بازنشر شد. در بخشی از این متن آمده: آقای فتحی شما به چه حقی در قسمت هشتم سریال شهرزاد به شهر اصیل و تاریخی و زیبای من(کرمان)توهین کردید؟! شما به چه حقی برای در اوردن چند تومان بیشتر پول به شهری که تمدن از اونجا شکل گرفته توهین میکنی؟! به چه حقی به شهری که اگر نباشه تمام اقتصاد ایران زیر سوال میرود توهین کردی؟! به چه اجازه ای خانم پریناز ایزدیار شهر زیبای من که هر خشت آجریش پول قطره قطره خون اجداد خانم پریناز هم نمیتواند به گرد پایش برسد شهر من را شهری پهن وار تشبیه کرده؟!
   
  اسماعیل زاده ادامه داده است: آقای حسن فتحی گویا نه تاریخ خواندید و نه شهر شناسی میدانید.گویا تا حالا قدم هایتان را از تهران آنطرف تر نگذاشتید چون اگر غیر این بود میدانستید که من در شهرم درویشی را به خاک سپرده ام که تمام جهان واله و حیران او و شخصیت و اشعارش هستند. اگر شما دانا بودید میدانستید که از سراسر دنیا دلارها هزینه میشود تا برسند به شهر من و لحظه ای مقبره ی حضرت شاه نعمت الله را زیارت کنند. آقای حسن فتحی من در شهرم بنایی دارم بنام باغ شاهزاده که تمام دنیا حیرت از معماری و زیبایی ان دارند. من در شهرم دقیانوسی دارم که تمدن از آنجا سرچشمه گرفته. سیرجان،سنگ چشمه و بافتی دارم که اگر نبودند خانم ایزدیار و اجدادش تا حالا از فقر و گرسنگی پوسیده بودند. اقای حسن فتحی من در شهرم ارزوئیه ای دارم که هر گرم گندمش قار و قورهای شکم فرزندانت را جبران میکند. من در شهرم ارگ بم و راوری دارم که اصالت و کار درستی من و هم شهری ها و پدر و مادرم را اثبات میرساند .اقای حسن فتحی در شهر من بنایی بنام گنبد جبلیه ساخته شده که تمام ملاتش را شیر شتر پر کرده، من در دیارم کویری دارم بی همتا بنام لوت که دل مردمش به همان وسعت و خونشان به همان گرمیست. برو بخوان میمند شهربابک کجاس .شاه نعمت الله که بود و باغ شاهزاده، ارگ بم، ارگ راور، گنبد جبلیه، بازار مس گرها و حمام گنجعلی خان را که بنا کرد و در کجا هستند. شما اقای حسن فتحی وقتی به عنوان کسی که باید فرهنگسازی کند و مردم را به هم نزدیک کند باعث تفرقه شده ای. شهرزاد اسماعیل زاده.دانشجوی کارگردانی سینما.۲۲ ساله.دیار کریمان
   
  واکنش بازیگر نقش شیرین به اعتراض کرمانی ها
   
  پریناز ایزدیار، بازیگر نقش شیرین در سریال “شهرزاد” هم روز جمعه نسبت به اعتراض کرمانی ها واکنش نشان داد. این بازیگر در اینستاگرام خود نوشت: خیلی تعجب کردم. واقعا نمی دونم به این حرف ها باید خندید یا گریه کرد. عزیزان دل کرمانی، هم وطن های نازنین من اول اینکه داستان سریال شهرزاد مربوط به سال ۱۳۳۲ می باشد و اون زمان هیچ شهری حتی تهران ذره ای به شکل امروز نبود. دوم اینکه شیرین قصه پری ناز ایزدیار نیست و با توجه به شخصیت ناز پرورده ای که داره از رفتار اجتماعی درست و ادبیات کلامی درستی برخوردار نیست و بارها و بارها شاهد حرف ها و رفتارهای اینچنینی ازش بودیم، به نظرم بعضی ها با کامنتهاشون تو این هشت قسمت خیلی کم لطفی کردن و از کاه کوه ساختن به هر حال امیدوارم این سوءتفاهم برطرف بشه، همه جای ایران برای من زیباست و نه فقط روی شهر خودم، روی کشور و مردم عزیزم تعصب دارم.
   
  حمایت آرش برهانی از سریال “شهرزاد”
   
  در این میان آرش برهانی بازیکن کرمانی تیم فوتبال استقلال تهران که سابقه کاپیتانی در این تیم را هم دارد در اینستاگرام خود از سریال “شهرزاد” حمایت کرد. برهانی با انتشار عکسی از خود در کنار حسن فتحی کارگردان این سریال نوشت: در کنار اقاى حسن فتحى کارگردان سریال “شهرزاد” که این روزها همه جا صحبت از این مجموعه و داستان عاشقانه اش را مى شنویم اما چند روز اخیر حواشى دارد طعم شیرین عاشقانه این سریال را به کام مخاطبانش تلخ مى کند، مجموعه اى که براى ارتقا فرهنگ ایران این میزان زحمت کشیده، چطور مى تواند به یک نقطه از این مرز و بوم توهین کرده باشد! به عنوان یک کرمانى طرفدار این سریال از همشهرى هاى عزیز خود مى خوام که به عنوان حامیان فرهنگ این مرز و بوم سوار بر موج حواشى که به شهرعزیزمان” کرمان” ارتباط دارد نشوند تا با حمایت خود از چنین مجموعه فاخرى بتوانیم در آینده شاهد آثارى همچون شهرزاد باشیم.
   
   

 • برچسب ها : , , ,
 • 
  نظرات در مورد » “ماجرای توهین در سریال شهرزاد به مردم کرمان چه بود؟”
  1. محمد گفت:

   سلام دوستان هموطن
   چرا هر کاری کسی انجام می دهد دنبال بهانه می گردیم وایراد می گیریم وقتی قسمت های خوب یه فیلم رومی بینید اینقده تعریف می کنید که یه قسمت باب سلیقه شما نیست داد میزنید واعتراض می کنید برادر وخواهرمن از پدر ومادرت پپرس مگه اون تاریخ فیلم هر ننه قمری ماشین داشته بابا تاهمین سی سال پیش توهرشهری حتی شهر های خیلی بزرگ اسب درشکه واسب وارابه کارحمل ونقل رادر دست داشت چه برسه زمان داستان فیلم تازه اگه اینم نبود باز میگفتی سوتی دادن اون وقت اسب ارابه فراوان بود پس کو


  
  آخرین اخبار
  پربازدیدترین اخبار