In this recommendation we have the need lebron 13 elite nike kobe 11 jordan 11 retro lebron 13 low curry 2.5 jordan 11 7210

تیتر 3
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۳۹۴/۰۷/۲۴ - ۱۷:۵۴ | کد خبر : 38077
 • Print Friendly

  در روزهای نخستین محرم؛

  مراسم سنتی طشت گذاری توسط آذربایجانی های بهشهر برگزار شد+ تصاویر

  با حضور جوانان و پیرغلامان عاشق اهل بیت(ع) مراسم طشت گذاری آذربایجانی ها در روزهای نخستین ماه محرم در بهشهر برگزار شد.

   

  به گزارش خبرنگار  شرق پرس  مراسم سنتی طشت گذاری با حضور جوانان و پیرغلامان عاشق اباعبدالله و حضرت عباس (ع) توسط آذربایجانی های بهشهر برگزار شد.

   

  فلسفه طشت گذاری چیست؟

  طشت گذاری یک مراسم سنتی ، مذهبی اردبیلی و جزء سنتهای عزاداری ایران است . فلسفه آنهم این است که وقتی سیدالشهدا از مکه به سمت کوفه حرکت کردند در یکی از محلهای توقف نزدیک به کوفه فرمودند که این چشمه آب بردارید . اطرافیان حضرت با وجود اعتقاد به این که امام معصوم از وقایع آگاه است ، از حضرت پرسیدند : چرا از این چشمه آب برداریم ؟ چشمه پر آب تری در منزل بعدی وجود دارد . اطرافیانی که عارف تر و عالم تر بودند گفتند به فرموده امام معصوم نمی توان شبهه وارد کرد ، همه ظرفها و طشتها را پر از آب کنید . وقتی کاروان به منزل بعدی رسید دیدند که آن چشمه کاملا خشک شده است . هنگامی که کاروان به صحرای کربلا وارد شد و با لشگر حر بن ریاحی که به قصد دستگیر کردن امام به کربلا آمده بود رو به رو شد ، دیدند که سپاهیان حر از تشنگی در معرض مرگ قرار دارند ، امام به حر پیغام داد که من برای تو و سپاهیانت آب آورده ام . آبها را به طشت می ریختند و سپاه حر از آن می نوشیدند . استاد شهریار در این باره شعری دارد که :

  آب خود با دشمنان تشنه قسمت می کند          عزت و آزادگی بین تا کجا دارد حسین

   

  این را می توانیم فلسفه مراسمی بدانیم که هر ساله در ابتدای ماه محرم به منظور اعلان عزا برگزار می شود .

  و به قولی:

  طشت گذاری، مراسم سنتی در عزاداری ایام عاشورا است که عمدتاً در شهرستان اردبیل برگزار می‏ شود. طشت‏های آب را در مساجد و حسینیه‏ ها می ‏آورند و سمبل یک حادثه تاریخی است که در کربلا اتفاق افتاده است.

   

  در توضیح سنت مرسوم در اردبیل نوشته ‏اند:” این مراسم در ابتدای محرم در مسجد جامع، مسجد اعظم و سپس در مساجد دیگر اجرا می‏ شود. طشت‏ها را بالای سرها می ‏گیرند و مسجد را دور می‏زنند، سپس در داخل آن‏ها آب می ‏ریزند. مردم دست به طشت و آب می ‏زنند و نوعی بیعت با امام حسین ‏علیه ‏السلام و حمایت ا ز عباس ‏علیه‏ السلام می ‏کنند. آب طشت‏ها را مردم در شیشه‏ هایی برای شفا و تبرک برمی‏دارند. این سنت از حادثه جوانمردانه آب دادن امام حسین ‏علیه‏ السلام به سپاه حر در ۲۷ ذیحجه گرفته شده، که آب مشک‏ها را در طشت‏ها ریختند و تمام لشکر حر و اسبان را سیراب کردند. این سنت سمبولیک تأسی از اقدام سالار شهیدان است” به این مراسم طشت گردانی هم می‏ گویند.

   

  تصاویر این مراسم در بهشهر را ملاحظه می فرمائید:

   

  tashtgozarii23

   

  tashtgozarii23fde3

   

  tashtgozarii23fde32

   

  tashtgozarii23fdfdfs

   

  tashtgozarii23fdfeq21

   

  tashtgozarii23fr4

   

  tashtgozarii23fre2

   

  tashtgozarii23fre3

   

  tashtgozarii23gfgf5

   

  tashtgozarriii

   

  tashtgozarriiif

   

  tashtgozarriiijhj7

  عکس و خبر: محمدرضا ضابط

   

   

   

 • برچسب ها : , , ,
 • 
  آخرین اخبار
  پربازدیدترین اخبار