In this recommendation we have the need lebron 13 elite nike kobe 11 jordan 11 retro lebron 13 low curry 2.5 jordan 11 7210

تیتر 3
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۳۹۴/۰۳/۲۳ - ۱۸:۴۹ | کد خبر : 29421
 • Print Friendly

  در گفتگو با یکی از اعضای هیئت امنا گرمابه کوبچی:

  کم رونقی گرمابه سنتی گلوگاه / بازار کساد گرمابه کوبچی و توجه ضعیف مسئولین

  کوبچی نام یک طایفه است و این حمام که در شرقی ترین شهر مازندران قرار دارد به نام این طایفه که نام یکی از محلات شهرستان گلوگاه نیز هست نام گذاری شده است .گرمابه کوبچی بیش از 75 سال قدمت دارد و بنای اصلی آن با همان معماری قدیم و با ساروج تهیه شد

  garmabe-10

   

   

  شرق پرس-سرویس اجتماعی: وقتی آفتاب داغ بالای سر می تابد و عرق از سرو روی پایین می خزد  تنها یک حمام خوب در پایان یک روز گرم کاری می چسبد.

   

   

   

  توی این بازار کساد همه گیر برخلاف برخی بازارها که در زمان تحریم رونقی دو چندان دارند و سودی کلان به جیب می زنند بازار حمام های عمومی تعریفی ندارد و کساد است.

   

  تغییر در سبک معماری و زندگی جامعه ایرانی رسیدگی به بهداشت شخصی را تا سطح مناسبی بالا برده  که از جمله آن می توان وجود و تعبیه حمام را در اغلب ساختمان سازی ها و منازل برای امور بهداشتی نام برد.امروزه اغلب خانه ها بر خلاف قدیم یک حمام به شیوه های مختلف معماری دارند که برای رفع نیاز بهداشتی شان از آن استفاده می کنند.

   

  در گذشته ای نه چندان دور مردان و زنانی بقچه به دست لوازم بهداشتی شان را جمع می کردند و برای انجام امور بهداشتی و نظافتشان به حمام های عمومی شهر یا روستایشان سری می زدند و آنجا ساعاتی از روز را سپری می کردند و در کنار نظافت به گپ و گفتی هم می پرداختند.

   

  اما حالا دیگر حمام های عمومی رونق سابق را ندارند و بسیاری از آنان تعطیل شدند و یا تغییر کاربری داده اند و تعداد کمی هنوز به فعالیت خود ادامه می دهند.

   

  از در کوچک که وارد می شوی بالای سرت روی سنگی سیاه رنگ نام گرمابه کوبچی حک شده است روبروی در ورودی توی اتاقک زنی میانسال نشسته و تنها نگاهی از روی عادت به تو می اندازد جلوتر که می روی پله های نیم دایره ای تو را به فضایی که محل نگهداری لباس های مشتریان است و با شماره هایی روی کمد نشانه گذاری شده می رساند .جلوتر فضای کوچک راهرو مانندی وجود دارد که دورش را کانال باریک آبی رنگی فرا گرفته و با دیوار حائلی از فضای عمومی حمام جدا می شود سقف گنبدی شکل حمام معماری گذشته اش را یاد آوری می کند اما فضای بهسازی شده داخلی به روز و کاملا تمیز است.

   

  در میان صدای آب و بخار بلند شده از گرمای مطلوب گرمابه فضای زنانه حمام را برای گفتگو با یکی از اعضای هیئت امنای گرمابه کوبچی ترک می کنم که علاقه ای برای بیان نامش به عنوان مصاحبه شونده ندارد و تنها به انعکاس این گفتگو بسنده می کند.

   

  کوبچی نام یک طایفه است

  کوبچی نام یک طایفه است و این حمام که در شرقی ترین شهر مازندران قرار دارد به نام این طایفه که نام یکی از محلات شهرستان گلوگاه نیز هست نام گذاری شده است .گرمابه کوبچی بیش از ۷۵ سال قدمت دارد و بنای اصلی آن با همان معماری قدیم و با ساروج تهیه شده که استحکام و ماندگاری خوبی دارد و با بهسازی صورت گرفته می توان گفت عمر مفید این حمام ۵۰ سال بیشتر شده است.

   

  ورودی برا ی استفاده از گرمابه کوبچی ۲هزار تومان است

  حمام کوبچی حدو د۴۰۰ متر زیر بنا دارد و در دو بخش مردانه و زنانه با دو کارگر و ۷ دوش در قسمت خانم ها و ۴ دوش در قسمت اقایان در حال فعالیت است .ساعات کاری حمام از ۶ صبح تا ۷ بعد ازظهر است و در ایا م ماه مبارک رمضان هم تنها شب ها آماده خدمات دهی می باشد مراجعات روزانه این حمام در روزهای گرم سال و در شش ماهه اول به ۲۰ نفر می رسد که این تعداد مراجع در ایام سرد و در شش ماهه دوم به روزی ۱۰۰ نفر افزایش می یابد ورودی هر نفر برا ی استفاده از گرمابه کوبچی ۲هزار تومان است.

   

  درمانی برای درد های مفصلی

  اغلب حمام های عمومی و قدیمی به خاطر گرمای مناسب آن برای علاج درد های مفصلی و استخوانی هم کاربرد دارند. حمام یک چاه دارد که آب آن از چاه تامین می شود.آب حمام توسط مشعل گرم شده و از منبع به سمت حمام سرازیر می شود در زیر حمام کوره ای تعبیه شده که کف آن را گرم نگه می دارد . سیستم گرمایشی اش از گاز شهری تامین می شود که هزینه بالایی را برا ی حمام در پی دارد . هزینه مصرفی گاز در فصول پاییزو زمستان به مبلغ ۵۰۰ هزار تومان هم می رسد.

   

  حمام عمومی صرفه اقتصادی ندارد

  بازسازی این حمام از سال ۹۱ آغاز شد و به مدت یکسال طول کشید کل هزینه بازسازی اش ۸۰ میلیون تومان است از این میزان ۵۰ درصد آن با کمک های مردمی و مابقی نیز از طریق   تسهیلات بانکی تامین شد بازسازی به صورت کامل صورت گرفته و کلیه لوله کشی ها و لوازم داخل آن نو شدند.با بهسازی و تعمیر اساسی حمام حوض وسط آن برداشته و خزینه های آن پرشدند تا از لحاظ بهداشتی با مسئله ای روبرو نشود . بسیاری از حمام های خدمات دهنده در شهرها بدلیل به صرفه نبودن بسته شدند و یا مبالغ بیشتری از مراجعان دریافت می کنند اما حمام کو بچی چون حالت عمومی و عام المنفعه دارد قیمتش برای افراد مراجعه کننده پایین است و صرفه اقتصادی هم ندارد اما هیئت امناء برای استفاده شهروندان و مسافران به بازسازی این بنا پرداخته و هنوز با قیمت پایین به خدمات رسانی به عموم مردم مشغولند.

   

  از کمک های دولتی برای سر پا ماندن محرومیم

  حمام به صورت هیئت امنایی اداره می شود و از هیچگونه کمک دولتی نیز برخوردار نشده است تنها در زمان شورای اسلامی و شهردار سابق مبلغ ۱۵ میلیون تومان برای بازسازی این گرمابه کمک شد که نسبت به میزان بدهی های این حمام به بانک ها مبلغ قابل توجهی نیست.

   

  جدای از بدهی به بانک های مختلف این حمام بدهی ۳ میلیون تومانی به اداره آب و فاضلاب گلوگاه دارد که از دوران تعطیلی ۵ ساله اش باقی مانده است و هر از گاهی از سوی اداره آب شهرستان مورد مطالبه قرار میگیرد که با بازار کساد گرمابه کوبچی تامین آن برای هیئت امنا کار دشواری است از این روی از  اداره آب و فاضلاب گلوگاه می خواهیم چون این حمام عمومی است و برای عموم مردم و مسافران مورد استفاده قرار می گیرد از این بدهی چشم پوشی کنند.

  گفتگو از : سکینه نوری تیرتاشی

   

   

   

 • برچسب ها : , , , , ,
 • 
  ۲ نظر برای “کم رونقی گرمابه سنتی گلوگاه / بازار کساد گرمابه کوبچی و توجه ضعیف مسئولین”
  1. سلیمی گفت:

   به میراث فرهنگی واثارباستانی بایداحترام گذاشت این بناها هرچه که باشدتاریخ شهراست عدم توجه فرسودگی وتخریب رابه دنبال دارداین یعنی افول گذشته وتاریخ کهن قدمت تاریخی حمام کوبچی زبان گذشته شهراست وسخن میگویدبایدحفظ شودحمام کوبچی گلوگاه این سه کلمه یک ترادف وهمراهی وزیبایی رابه دنبال دارد

  2. محمد یاسین گفت:

   ممنون از شما که ه گلوگاه اهمیت میدین و از این شهر محروم گزارش تهیه می کنید خدا قوت


  
  آخرین اخبار
  پربازدیدترین اخبار